Utworzenie ośrodka wsparcia pod nazwą Centrum opiekuńczo-mieszkalne w miejscowości Ujazdów

           W Ujazdowie, w miejscu gdzie kiedyś miała być wybudowana szkoła powstanie Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne! Na ten cel zostało przyznane dofinansowanie w kwocie 2 374 514,88 zł. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszu Solidarnościowego przyznane przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

           W ramach projektu powstanie specjalny budynek wraz z niezbędnym wyposażeniem. Oprócz utworzenia, dodatkowo dofinansowanie również zakłada 5 letni koszt utrzymania placówki (pierwsze 5 lat działania Centrum będzie utrzymywane wyłącznie ze środków SFWON). Sumując wartość dofinansowania będzie to ponad 6 600 000 zł.  Zakres prac budowlanych jest ogromny: „Budynek COM to nowy budynek parterowy, niepodpiwniczony ze strychem nieużytkowanym, który ma posłużyć dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, poprzez stworzenie im warunków pobytu dziennego i całodobowego oraz stymulowanie kompetencji społecznych, wpływ na procesy uspołecznienia i nawiązywania relacji interpersonalnych. W ramach przedsięwzięcia projektowany jest: budynek COM, przyłącze wodociągowe, przyłącze kanalizacji sanitarnej, bezodpływowy zbiornik na ścieki sanitarne, instalację komputerową, instalację monitoringu wizyjnego, instalację radiowo-telewizyjną, instalacje przyzywową, instalację wycieku gazu, przyłącze gazowe, podziemny zbiornik na gaz, mała architektura (altana, grill, lampy oświetleniowe, ławki kosze na śmieci), wewnętrzny układ komunikacyjny z miejscami postojowymi”. W specyfikacji obejmującej wyposażenie znajdują się m.in. sprzęty rehabilitacyjne, wyposażenie kuchni, umeblowanie pokoi mieszkalnych oraz sprzęt i urządzenia służące do administrowania budynkiem (w tym komputery).

          To co najważniejsze to fakt, że utworzenie Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Ujazdowie jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców gminy. Analizując je, ustalono, iż na terenie gminy Nielisz jest około 250 osób w stopniu znacznym i umiarkowanym, które mogłyby skorzystać z usług COM. Tak więc COM będzie odgrywało ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych jak i ich rodzin. Zakres usługi zamieszkania w formie dziennej i całodobowej oferowanej przez COM uzupełni istniejący system wsparcia osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym, przez co poprawi jakość życia tych osób w ich środowisku, umożliwi im na miarę potrzeb i możliwości warunki do niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania, zapewni opiekę i pomoc oraz odciąży opiekunów w opiece nad bliskimi niepełnosprawnymi. COM przewidziany został dla:

- 8 osób – w ramach pobytu dziennego

- 9 osób – w ramach zamieszkania całodobowego

Pobyt w COM w pozytywny sposób będzie wpływał na procesy uspołecznienia i nawiązywania relacji interpersonalnych osób niepełnosprawnych.

            Kolejną korzyścią jest również to, że w COM znajdzie zatrudnienie ok. 10 osób. Gratulujemy Adamowi Walowi Wójtowi Gminy Nielisz skutecznego działania w kierunku poprawy życia i opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Taka placówka na pewno przyniesie ulgę osobom potrzebującym pomocy i ich rodzinom z terenu gminy Nielisz. Projekt w Ujazdowie jako jedyny na Lubelszczyźnie został dofinansowany. Tego rodzaju inwestycja nie zdarza się zbyt często nawet w skali kraju. „Dostaliśmy pieniądze jako jedyni na Lubelszczyźnie i jako jedna z pięciu gmin w Polsce. Tym bardziej się cieszymy. Do budowy gmina nie dołoży nic. Do utrzymania też nie” –  wójt Adam Wal.

 


Galeria
strona główna
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki.Kliknij tutaj »

Kontakt

Urząd Gminy Nielisz
Nielisz 279, 22-413 Nielisz
e-mail: sekretariat@nielisz.pl
Tel: 84 631 27 27, 84 631 27 39
Fax: 84 631 27 15

Polub nas

Projekt i wykonanie : Freeline.
2019 © Gmina Nielisz
Scroll top